Lech Poznań - ACF Fiorentina: Z nieba lał deszcz. Na boisku grad goli

Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: | Zdjęcie: Profil facebookowy Lecha Poznań

Lech Poznań - ACF Fiorentina: Z nieba lał deszcz. Na boisku grad goli - Zdjęcie główne

Przed meczem piłkarze Lecha Poznań wsparli zawieszonego Bartosza Salamona | foto Profil facebookowy Lecha Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Lech rozpoczął walkę o półfinał Ligi Konferencji Europy. Na drodze Kolejorza do najlepszej czwórki tych rozgrywek stanęła włoska Fiorentina. Jak wyglądał pierwszy mecz ćwierćfinałowy?

Kto był rywalem Lecha?

Fiorentina to obecnie dziewiąty zespół włoskiej Serie A. Podopieczni Vincenzo Italiano jak do tej pory w swoich rozgrywkach ligowych zdobyli 41 punktów, na które złożyło się jedenaście zwycięstw, osiem remisów i dziesięć porażek. Gracze „Violi” byli jednak niepokonani od 16 lutego 2023 roku, co kazało ich stawiać w roli faworytów ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy.

Zawieszenie Bartosza Salamona

W poprzednim tygodniu obrońca Lecha Bartosz Salamon otrzymał informację, że po meczu z Djurgardens w jego próbce A wykryto chlortalidon. Substancja ta jest zabroniona zgodnie z przepisami antydopingowymi. Piłkarz jednak otrzymał zgodę na grę do czasu wyjaśnienia sprawy. W czwartkowy poranek Lech Poznań otrzymał jednak informację, że 31-latek zostaje zawieszony na trzy miesiące i nie może grać w spotkaniach ani brać udziału w treningach. W związku z tym trener John van den Brom nie mógł skorzystać z obrońcy przy ustalaniu składu na mecz z Fiorentiną.

Skład Lecha

W porównaniu z meczem z Djurgardens trener John van den Brom dokonał czterech zmian. Ze składu poza Bartoszem Salamonem wypadli także Radosław Murawski (zawieszenie za żółte kartki), Filip Szymczak (kontuzja) oraz Afonso Sousa (decyzja trener). Zastąpili ich Lubomir Satka, Nika Kvekveskiri, Kristoffer Velde oraz Filip Marchwiński.

Najważniejsze wydarzenia I połowy

2’ Nieźle rozegrany rzut wolny przez Lecha. Po dośrodkowaniu Kvekveskiriego na bramkę uderzył Milic, ale bez problemu wyłapał to uderzenie bramkarz Fiorentiny.
4’ GOOOOL Goście obejmują prowadzenie! Z dystansu uderza Nicolas Gonzalez. Piłka trafia w słupek. Dopada do niej Arthur Cabral i z bliskiej odległości dobija, pokonując FIlipa Bednarka.
14’ Akcja Lecha po prawej stronie. Dwójkowo piłkę rozgrywają Michał Skóraś i Mikael Ishak. Kapitan Lecha oddaje strzał, który jednak jest zablokowany.
19’ 22” Cały stadion skacze w ramach akcji „Let’s all do the Poznań”. Minuta i sekunda tej akcji nie jest przypadkowa. Symbolizuje rok założenia Lecha Poznań - 1922.
20’ GOOOOL Kolejorz odpowiada! Fantastyczna wrzutka na pole karne w wykonaniu Joela Periery trafia na głowę Mikaela Ishaka. Ten zgrywa na szesnasty metr do Kristoffera Velde, która pięknym strzałem pokonuje Pietro Terracciano.
41’ GOOOOL Fiorentina po raz drugi na prowadzeniu! Kilka dośrodkowań nie dosięga celu. Dopiero czwarta z rzędu wrzutka trafia w pole karne. Do centry Giacomo Bonaventury najwyżej wyskakuje Nicolas Gonzalez. Strzał Argentyńczyk lobuje Filipa Bednarka i daje prowadzenie Violi.
45’ + 2 Goście mogli schodzić na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem. W niemal stuprocentowej sytuacji pudłuje jednak Cabral. Po chwili sędzia kończy pierwszą połowę.

Najważniejsze wydarzenia II połowy

54’ Niezła wrzutka Ishaka z prawej strony pola karnego. Próbował akcję zamykać Filip Marchwiński, ale szybszy był jeden z obrońców gości
58’ GOOOOL Trzecia bramka dla Violi! Z lewej strony do środka zszedł Josip Brekalo i podał piłkę do Jonathana Ikone. Strzał Francuza został zablokowany. Piłka jednak spadła wprost pod nogi Giacomo Bonaventury, który pięknym strzałem z dystansu podwyższył prowadzenie gości.
63’ GOOOOL Kolejny gol dla Fiorentiny! Do Ikone nie doskakuje żaden z piłkarzy Lecha. Dzięki temu Francuz może bez problemu oddać strzał, który zamienia się w czwartą bramkę dla przyjezdnych.
71’ Kolejna szansa dla gości. Ponownie uderzał Ikone. Tym razem jednak dobrze interweniuje Bednarek
79’ Fiorentina z szansą na 1:4. Tym razem do akcji włączył się Luka Ranieri. Uderzenie obrońcy Violi na rzut rożny parował jednak bramkarz Lecha. Z kornera nie wyszło zbyt wiele
90’ + 3 Koniec spotkania. Lech Poznań przegrywa w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy z Fiorentiną 1:4.

Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (1:2)

Bramki:
4’ 0:1 Arthur Cabral
20’ 1:1 Kristoffer Velde
41’ 1:2 Nicolas Gonzalez
58’ 1:3 Giacomo Bonaventura
63’ 1:4 Jonathan Ikone

Lech: Filip Bednarek - Joel Pereira, Lubomir Satka, Antonio Milic, Pedro Rebocho - Jasper Karlstrom, Nika Kvekveskiri (76’ - Afonso Sousa) - Kristoffer Velde, Filip Marchwiński, Michał Skóraś (76’ - Adriel Ba Loua) - Mikael Ishak (kapitan) (76’ - Artur Sobiech)

Trener: John van den Brom

Fiorentina: Pietro Terracciano - Dodo, Nikola Milenkovic, Luca Ranieri (Ż), Cristaino Biraghi - Giacomo Bonaventura (78’ - Gaetano Castrovilli), Sofyan Amrabat, Rolando Mandragora (85’ - Antonin Barak) - Nicolas Gonzalez (51’ - Jonathan Ikone), Arthur Cabral (78’ - Luka Jovic), Josip Brekalo (85’ - Riccardo Sottil)

Kiedy rewanż Lecha z Fiorentiną?

Pomimo dość srogiej porażki Lech cały czas ma szansę na awans do półfinału. Kolejorza czeka bowiem rewanż z Fiorentiną. Będzie to spotkanie wyjazdowe. Szanse podopiecznych trenera Johna van den Broma nie będą duże, ale dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe. Mecz we Florencji odbędzie się 20 kwietnia. Początek o godzinie 18:45.