Konstrukcyjne klocki LEGO
Zabawki rozwijające wyobraźnię powinny przede wszystkim pozwalać na swobodną zabawę i eksperymentowanie. Jedną z najbardziej cenionych i popularnych zabawek na świecie są klocki LEGO. Wpływają one pozytywnie na rozwijanie kreatywności u dzieci i dorosłych. Dają ogromną swobodę tworzenia – z klocków można bowiem zbudować niemal wszystko, a użytkownika ogranicza tylko wyobraźnia.
Budowanie z klocków LEGO sprzyja rozwijaniu fantazji. Zestawy można w najróżniejszy sposób rozbudowywać, co daje wiele nowych możliwości i pomysłów. Na rynku dostępne są najróżniejsze serie klocków LEGO, które odpowiadają określonym grupom wiekowym i zainteresowaniom.
Miłośnicy fantastyki z pewnością docenią serię LEGO Ninjago, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 lat. Inspirowana jest sztuką ninja, a najróżniejsze zestawy z tej serii znajdziesz tu: https://www.empik.com/lego/ninjago.
Zabawki sensoryczne
Zabawki sensoryczne pomagają dzieciom eksplorować świat za pomocą zmysłów takich jak wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy, motoryczny i emocjonalny u najmłodszych dzieci.
Dzięki zabawkom sensorycznym dzieci uczą się rozpoznawać kształty, kolory, a także dźwięki i zapachy. Zabawki sensoryczne pomagają też w koncentracji, a w niektórych przypadkach mogą działać uspokajająco.
Zabawki sensoryczne mogą występować w najróżniejszych formach. Mogą być to
- zabawki rozwijające dotyk: lalki, piłeczki, przytulanki, klocki;
- zabawki rozwijające słuch: pozytywki, grzechotki, proste instrumenty;
- zabawki rozwijające wzrok: kalejdoskopy, a także inne zabawki sensoryczne charakteryzujące się kontrastowymi kolorami.
Najważniejszą cechą zabawek sensorycznych jest różnorodność faktur, z których zostały one wykonane. Mogą mieć urozmaicone powierzchnie – gładkie, chropowate, miękkie, twarde lub szorstkie.
Puzzle i gry logiczne
Odpowiednim wyborem dla dziecka mogą być także puzzle i gry logiczne. Puzzle mają bardzo korzystny wpływ na pamięć wzrokową i koncentrację. Układanie puzzli uczy też logicznego myślenia. U małych dzieci wpływa to pozytywnie na rozwój sprawności dłoni oraz palców. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych puzzli są puzzle 3D. Dodatkowo rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a także uczą myślenia konstrukcyjnego.
Gry logiczne takie jak planszówki wymagają od dzieci strategicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Zachęcają do interakcji z rówieśnikami, co sprzyja rozwojowi umiejętności komunikacyjnych. Dzięki grom planszowym dzieci uczą się także przestrzegania konkretnych zasad, co pozwala na lepsze zrozumienie reguł społecznych. Gry planszowe wymagają skupienia i koncentracji, co ułatwia naukę utrzymywania uwagi na konkretnym zadaniu.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.