reklama

Zobaczcie, co zbudowano nad wielkopolskim jeziorem. Międzynarodowe jury było oczarowane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wiktoria Matuszczak / Janusz Nowak

Zobaczcie, co zbudowano nad wielkopolskim jeziorem. Międzynarodowe jury było oczarowane - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
60
zdjęć

Promenada i podświetlany basen nad Jeziorem Słupeckim | foto Wiktoria Matuszczak / Janusz Nowak

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Na weekendNad Jeziorem Słupeckim powstał wyjątkowy kompleks rekreacyjny, który zachwyca turystów. Oryginalne pomosty w kształcie okręgów, malownicza promenada oraz podświetlany basen tworzą unikalną przestrzeń. Tu nowoczesny design spotyka się z historią. Inspiracją dla zagospodarowania nabrzeża akwenu był kształt dawnego grodziska łużyckiego. To miejsce warto zobaczyć.
reklama

Naturalne materiały, z dominującym drewnem, minimalistyczna forma i subtelne wtopienie w krajobraz Jeziora Słupeckiego wykreowały wyjątkowy klimat tego miejsca. To właśnie za tę synergię projekt zagospodarowania nabrzeża został uhonorowany prestiżowymi nagrodami: "Property Design Award 2024" - dla najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce oraz międzynarodowym "DNA Paris Design Award 2024" - w kategorii architektura krajobrazu. Jury podkreśliło "wyjątkową harmonię projektu z naturalnym otoczeniem oraz jego unikalny charakter".

Autorem koncepcji pierścieniowych pomostów i promenady nad Jeziorem Słupeckim jest architekt Paweł Grobelny, ceniony specjalista w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych, mający w swoim portfolio takie realizacje jak ogród Albertine przy Bibliotece Królewskiej w Brukseli oraz park miejski w Szanghaju.

reklama

Promenada i pierścieniowe pomosty nad Jeziorem Słupeckim 

Główną arterią kompleksu jest promenada, nosząca imię bosmana Franciszka Szulczyńskiego - legendy słupeckiego żeglarstwa. Rozpoczyna się przy parku miejskim przy ulicy Gajowej, prowadzi przez skwer Apolinarego Szeluty i tereny rekreacyjne, aż do molo nad jeziorem. Wzdłuż trasy spacerowej znajdują się m.in. plac zabaw z trampolinami i plac do gry w bule. Stałe oświetlenie, działające od zachodu słońca do północy, umożliwia korzystanie z promenady także po zmroku.

Podświetlany basen na Jeziorze Słupeckim
Z promenady oraz basenu na Jeziorze Słupeckim można korzystać także po zmroku / Fot. Janusz Nowak / archiwum portalu

Historyczne grodzisko inspiracją dla zagospodarowania Jeziora Słupeckiego

Na krańcu promenady znajduje się pomost prowadzący na wyspę, znaną jako Kopiec Szwedzki, będący pozostałością po grodzisku łużyckim. Lokalna legenda głosi, że to właśnie tutaj miała miejsce słynna obrona przed Szwedami, kiedy to sprytni mieszkańcy, wykorzystując płonące pochodnie przymocowane do rogów krów, przepędzili najeźdźców. To właśnie kształt dawnego grodziska łużyckiego stał się inspiracją dla stworzenia głównej atrakcji na jeziorze - czyli pomostów w kształcie połączonych ze sobą okręgów.

reklama


Pomost prowadzący do grodziska łużyckiego / Fot. Janusz Nowak / archiwum portalu

Podświetlany basen "zawieszony" w Jeziorze Słupeckim

Ofertę rekreacyjną wzbogaca wydzielone kąpielisko z podświetlanym i podgrzewanym basenem. To unikalne rozwiązanie pozwala na korzystanie z obiektu nawet przy chłodniejszej aurze i wieczorem. Dodatkowo, dostępne są krąg integracyjny z miejscem na ognisko, wygodne siedziska, leżaki oraz przebieralnia.

Podświetlany basen na Jeziorze Słupeckim
Jedną z atrakcji nabrzeża jest podświetlany basen z podgrzewaną wodą / Fot. Janusz Nowak / archiwum portalu

reklama

Jak dojechać nad Jezioro Słupeckie? Gdzie zaparkować?

Jezioro Słupeckie położone jest w północno-wschodniej części Słupcy. Dojazd od strony Poznania jest możliwy autostradą A2 (ma węźle Słupca należy zdjechać na drogę wojewódzką nr 466). Alternatywnie, można skorzystać z drogi krajowej nr 92, prowadzącej bezpośrednio do Słupcy. Następnie, kierując się ulicami Okopową, Tadeusza Kościuszki, Placem Szkolnym i Traugutta, dotrzemy do Alei Tysiąclecia i nad jezioro. Parking dostępny jest m.in. przy ulicy Gajowej.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo