Reklama

Zakryte usta i nos obowiązkowo. Przedłużono poprzednie restrykcje

Opublikowano:
Autor:

Zakryte usta i nos obowiązkowo. Przedłużono poprzednie restrykcje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Organy państwa zdecydowały się przedłużyć obowiązujące dotychczas obostrzenia, aby jeszcze lepiej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Rząd przedłuża wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ - potwierdzają to eksperci zagraniczni oraz krajowi - one działają i działają dobrze - mówił premier RP Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się dziś po posiedzeniu  Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego okazało się, że nie wprowadzono nowych zakazów. Przedłużono z kolei restrykcje, obowiązujące dotychczas: dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, limitu osób w kościołach i sklepach. - Tak jak wcześniej zostało to przedstawione, okazało się, że był to dość skuteczny środek zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii - przekonywał premier.

Od 16 kwietnia (czwartek, po świętach) będzie obowiązywała nowa wytyczna  - każda osoba na ulicy, w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Niekoniecznie musi służyć do tego maseczka ochronna, może to być chustka czy szalik. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Zatem podczas Świąt Wielkanocnych obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych podczas mszy św. w kościołach.

- Możemy przeżyć te święta w domu, tak jak do tej pory robili to ludzie chorzy. Oni uczestniczyli w liturgii poprzez zdalną transmisję w domach. To jest czas, żeby przeżywać święta wewnętrznie, z najbliższa rodziną, w gronie tych osób, z którymi mieszkamy. Po to, aby innych nie narażać na ryzyko zachorowania - mówił podczas popołudniowej konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Apeluję, niech te swięta będa świętami nadziei, nowego życia. Nie odwiedzajmy sie wzajemnie, a zadzwońmy do ludzi, którzy sa samotni i porozmawiajmy. Ale nie kontaktujmy się, nie dajmy szansy temu wirusowi - dodał.

 

Do niedzieli 19 kwietnia obowiązują nadal:

- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia przedłużono

- zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach. Ale do tego czasu – tak jak dotychczas – szkoły mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
- wstrzymanie pasażerskiego ruchu lotniczego (także międzynarodowego),
- zamknięcie kolejowego ruchu międzynarodowego.

Rząd zdecydował, że matury i egzamin kończący podstawówkę zostały przełożone. Odbędą się najwcześniej w II połowie czerwca. Nie podano konkretnej daty. Jednak padła deklaracja, że o konkretnych terminach zainteresowani zostaną poinformowani co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Do odwołania wstrzymano zakaz organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

- Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkowa kwarantannę. To są te działania, które bardzo dobrze się sprawdziły. Jesteśmy często kopiowane przez innych. te sanitarne kontrole graniczne, które wdrożyliśmy jako pierwsi w Europie, muszą być kontynuowane - mówił premier RP. Zamknięcie granic i obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską będą nadal obowiązywały do 3 maja. Prawo do przekraczania polskiej granicy mają wciąż m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE