Reklama

W Jarocinie na festiwalu modlili się za polskich muzyków

Opublikowano:
Autor:

W Jarocinie na festiwalu modlili się za polskich muzyków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ojciec Kordian Szwarc na co dzień jest zastępcą dyrektora Caritas Polska, a siostra Eliza Myk pełni posługę w Domu Chłopaków w Broniszewicach. Oboje pokazali na Jarocin Festiwalu, że Kościół może być radosny.

Ojciec Kordian do niedawna był wikariuszem parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Później w ramach dorocznych zmian w klasztorach franciszkańskich w 2019 roku przeprowadził się do Miłakowa, ale i tam nie zagrzał długo miejsca. Wkrótce został krajowym animatorem projektu "Laudato Si" Caritas Polska, a we wrześniu zeszłego roku został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Caritas-u. Na co dzień zajmuje się nie tylko sprawami związanymi z ekologią integralną, ale również z wolontariatem, który stanowi bardzo ważny element działalności oprganizacji. 

Jarocin Festiwal 2021. Ojciec Kordian sprawował mszę św. w intencji zmarłych muzyków

Zagadnienia związane z wolontariatem są ojcu Kordianowi szczególnie bliskie, bowiem już wcześniej - również w Jarocinie - współpracował z młodzieżą zaangażowaną w wolontariat i sprawy Kościoła. Jest inicjatorem projektu "Siedem Aniołów", który powstał w 2014 roku oraz duszpasterzem Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur. Ponadto brał udział w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, współtworząc spektakl „Laudato Si”. W 2016 roku było o nim głośno, ponieważ zdecydował się na pieszą pielgrzymkę z Lednicy na Jasną Górę. Nie byłoby może to nic wyjątkowego, gdyby nie ciągnął za sobą ważącą 100 kg replikę Bramy Ryby. Przez długi czas znajdowała się ona w ogrodzie przyklasztornym w Jarocinie. 

Ruiny kościoła Świętego Ducha zostały w ostatnich miesiącach poddane gruntownej renowacji i konserwacji. Msza św. odprawiana dzisiaj w ramach Jarocin Festiwalu 2021 była pierwszą po dłuższej przerwie. Kościół był wypełniony ludźmi. Część musiała zadowolić się miejscami na zewnątrz. Wśród uczestników byli zarówno jarociniacy, jak i goście festiwalowi. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Tomasz Budzyński wraz z synem Stanisławem. 

Jarocin Festiwal 2021. Ojciec Kordian sprawował mszę św. w intencji zmarłych muzyków

W kazaniu ojciec Kordian mówił o tym, aby w Kościele czuć się jak u siebie. Włączył w modlitwę wszystkie - wymieniane przez osoby uczestniczące w Eucharystii - nazwiska zmarłych muzyków, z różnych czasów i tworzących w różnych gatunkach muzycznych. Zamiast składki można było wrzucić pieniądze do czapki, aby chłopacy z domu prowadzonego przez siostry dominikanki w Broniszewicach mogli przyjechać do Jarocina na lody. O placówce zrobiło się głośno, gdy siostry nakręciły filmik na Dzień Pingwina. Dzięki poczuciu humoru i dystansowi do samych siebie udało im się zebrać zdecydowanie więcej środków niż 7 milionów złotych, które potrzebowały na budowę nowego obiektu. We wrześniu zostanie otwarty trzeci już budynek, który będzie domem dla 11 chłopców. Tajemniczy ofiarodawca zdecydował się sfinansować go w całości - od zakupu działki po wyposażenie pokoi.

Jarocin Festiwal 2021. Ojciec Kordian sprawował mszę św. w intencji zmarłych muzyków

O tym, jak wygląda codzienne życie w Broniszewiach można było dowiedzieć się po mszy św. na spotkaniu z siostrą Elizą Myk, która była współautorką książki "Siostry z Broniszewic. Czuły kościół odważnych kobiet". Wydawnictwo można było nabyć również przed i po rozmowie. W trakcie można było się dowiedzieć m.in. że osoby duchowne też chorują na depresję, jak również o tym, że największą satysfakcją dla dominikanki jest to, że po lekturze tej publikacji kilka osób zmieniło zdanie i nie dokonało aktu apostazji. Dużym zaskoczeniem dla publiczności była informacja o tym, że idolem zakonnicy jest Kuba Wojewódzki, z którym miała okazję poznać się na targach książki. Kontrowersyjny dziennikarz i showman chciał ją nawet zaprosić do swojego programu, ale jak wyznała siostra Eliza, matka generalna uznała, że to już będzie zbyt wiele. Wcześniej jednak przełożona wyraziła zgodę na udzielenie wywiadów m.in. "Twojemu Stylowi" i "Polityce". Dominikanka zapewniła, że w ich domu w Broniszewicach są mile widziani wszyscy goście bez względu na wyznanie lub jego brak czy poglądy polityczne. Zachęcała też do włączenia się w wolontariat na rzecz ich podopiecznych. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy