Reklama

Szczepionka przeciw Covid-19 w każdej gminie. Darmowa, dobrowolna. Kiedy?

Opublikowano:
Autor:

Szczepionka przeciw Covid-19 w każdej gminie. Darmowa, dobrowolna. Kiedy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W Polsce szczepionka przeciw Covid-19 ma być darmowa i dobrowolna. W pierwszej kolejności przeznaczona będzie przyjąć służby medyczne, następnie mieszkańcy DPS, kolejne będą służby mundurowe, w tym także wojsko. Czwartą grupą są seniorzy. Rząd chciałby, aby szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się już w lutym. Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Łodzi, w trakcie wizyty w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink, przekazał najnowsze informacje na ten temat.

Szczepienie ma być dostępne w każdej gminie, a sam proces powinien być zorganizowany w prosty sposób. Dla chętnych osób zgłaszających się dobrowolnie przewidziano rejestrację online. Inni będą mogli zgłosić się metodami tradycyjnymi. Następnie osoby będą zgłaszać się do punktu szczepień, gdzie trzymają pierwszą dawkę lekarstwa, a po 21 dniach drugą.

- Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna - informował Mateusz Morawiecki. - Są widoki, aby już od lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Leków - dodał.

Premier zaznaczył, że rząd złożył zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw Covid-19 i jest gotowy na podpisanie kolejnych umów. Zakup szczepionek ma kosztować Polskę między 5 a 10 mld zł, w zależności od tego, ile szczepionek dokupi rząd.
 

- Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób. Szczepienia to nie tylko powrót do normalności. Patrzmy też na szczepienia, jako mechanizm ochrony miejsc pracy – zaznaczył Morawiecki. - To nasz mur, nasze zapory przeciwko COVID-19. W ten sposób możemy go ostatecznie pokonać - dodał.

Rząd planuje, aby w pierwszej kolejności chce zaszczepieni zostali obywatele z czterech grup, dla których koronawirus jest najbardziej groźny: wszystkie służby medyczne, które są na pierwszej linii frontu; później wszyscy mieszkańcy DPS, po nich służby mundurowe, w tym także wojsko. Ostatnią, czwartą grupą mają być osoby starsze powyżej określonego progu wiekowego.Punktami szczepień mają być przede wszystkim przychodnie POZ.

- Ale także pozostałe miejsca opieki medycznej, mobilne jednostki medyczne, które będą dokonywały szczepień oraz szpitale rezerwowe - mówił premier, który zaapelował także o walkę z fakenewsami dotyczącymi szczepień.
 

Minister zdrowia Adam Niedzielski, który wziął udział w konferencji przyznał, że to będzie skomplikowany proces logistyczny, bo władza chce „dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi”. Chociaż według niegi sukcesem byłoby już zaszczepienie 50-60 proc. populacji.

- Najważniejszą informacją są nabory do zespołów szczepieniowych. To początek procesu budowania logistyki. Najpóźniej w piątek NFZ ogłosi kryteria naboru. (...) Wszystkie ręce na pokład - powiedział minister zdrowia.

W Wielkopolsce 4 grudnia, rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień.

Poddacie się szczepieniu przeciwko COvid-19? Nie macie jeszce zdania na ten temat? Weźcie udział w ankiecie

Znajdź nas na Facebooku

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE