Pary w całym województwie wielkopolskim będą mogły skorzystać z dofinansowania do zabiegów in-vitro. W budżecie województwa znalazło się na to 300 tysięcy złotych.
Państwo nie dofinansowuje in-vitro od 2016 roku. Jednak w Wielkopolsce funkcjonują gminne programy: w Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim, czy Tarnowie Podgórnym.
Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, deklarował, już w listopadzie, pomoc parom, które potrzebują pomocy, ponieważ mają problemy z posiadaniem dzieci.
Realizacja projektu została ostatecznie zatwierdzona 20 grudnia, kiedy to radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zatwierdzili projekt budżetu na 2020 rok.
Ostatecznie start projektu został przesądzony w piątek, 20 grudnia, gdy radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przegłosowali projekt budżetu na 2020 rok. Przeciwny programowi in-vitro był klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Kiedy będzie można uzyskać pomoc z programu in-vitro dla Wielkopolski?
Radni, Koalicji Obywatelskiej, liczą na jak najszybsze zatwierdzenie procedur. Po uzyskaniu opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zostanie ogłoszony konkurs ofert na wybór jego realizatora projektu.
Wielkopolski program jest tworzony na bazie już funkcjonujących rozwiązań.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie o jaka kwotę dofinansowania będą mogły się ubiegać pary. W podobnych tego typu programach jest to najczęściej około 5 tys. zł na procedurę. Para może do niej przystępować maksymalnie dwa lub trzy razy. Dlatego też w pierwszej edycji wielkopolskiego programu pomoc otrzyma maksymalnie kilkadziesiąt par.
Wojewódzki program ma charakter pilotażowy. Kwota 300 tysięcy to kropla w morzu potrzeb. W Wielkopolsce jest ponad 220 gmin., a zainteresowanie jest bardzo duże.
Tarnowo Podgórne, najmniejsza gmina w Polsce z własnym programem in-vitro przeznaczy na swój program in-vitro 100 tys. zł, a Poznań - 1,8 mln.