Festiwal rozpoczął się koncertem formacji Cztery Mile Lasu. Zapowiadając występ Stanisław Jaskułka, konferansjer i aktor filmowy oraz teatralny, nawiązał do postaci patronów wydarzenia - Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego*. Podkreślił też znaczenie i wartość muzyki ludowej. Wspominał jak przed laty w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie od 1966 roku odbywa się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, poznał jednego z założycieli szymanowskich „Wisielków” Franciszka Brzeskota, z którym występował Michał Umławski, inicjator rawickiego festiwalu.
Rozpoczęła się Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu potrwa
Koncert zespołu Cztery Mile Lasu był bardzo energetyczny, znakomicie łączył różne gatunki: muzykę ludową, rock, czy nawet disco polo. Nic więc dziwnego, że momentami publiczność ruszyła do spontanicznego tańca.
Cztery Mile Lasu to grupa pochodząca z Krobi, wykonująca folk metal, głęboko inspirowany kulturą tradycyjną wielkopolskiego mikroregionu Biskupizny. W utworach często usłyszeć można charakterystyczną gwarę, oraz dudy wielkopolskie. Zespół powstał w 2015 roku na bazie wcześniejszego rockowego projektu C360. Już w sierpniu tego roku wydana została debiutancka EP-ka zatytułowana „Na rozdrożu", w 2017 r. premierę miał utwór „Sięgaj po marzenia” - nagrany jako hymn dla Fundacji „KA4 Respect” zajmującej się promocją sportu wśród młodzieży.
Po występie zespołu z Krobi, na małej scenie pod wiatami, przedstawiono uczestników festiwalu. Z prezentacjami wokalno-instrumentalnymi wystąpili: Lubo Tatarka (Słowacja) wraz ze swoimi uczniami, Patryk Redina (Czechy), klasyczna kapela dudziarska (skrzypce plus dudy), Małgorzata Szymankiewicz i Krzysztof Polowczyk (członkowie grupy Cztery Mile Lasu), kapela „Ignysie” (Michał Umławski, Przemysław Apolinarski i Rafał Zajac) oraz ponownie Lubo Tatarka.
Zapowiadając ich prezentacje Stanisław Jaskułka mówił o instrumentach, na których grają, dokonaniach wykonawców i cechach charakterystycznych ich muzyki. Jak zawsze - ciekawie, dowcipnie, z werwą i sercem do „ludowości i folkloru”.
Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu potrwa trzy dni
Przez trzy dni festiwalu (18-20 sierpnia) przewidziano wiele atrakcji - koncerty, potańcówki, warsztaty rękodzielnicze, prezentacje konkursowe, Turniej Tańców Regionalnych, konkurs „Smak Tradycji”, wystawa gołębi i drobnego inwentarza, a także małe koncerty na terenie miasta.Zobacz czczegółowy program Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu - TUTAJ KLIKNIJ.
*Bolesław Kupczyk (26.03.1917 r. - 30.10.2010 r. ) - muzyk ludowy, członek orkiestry „Gazomet", Chóru im. B. Kurpińskiego w Sarnowie, Zespołu Folklorystycznego „Wisieloki” w Szymanowie, grywający w wielu zespołach folklorystycznych. Wielokrotnie nagradzany zarówno za osiągnięcia w zespołach ludowych, jak i indywidualnie jako ludowego wirtuoza skrzypiec. Swoje całe życie artystyczne związał z rawickimi zespołami muzycznymi.
Bolesław Kupczyk 27 kwietnia 2005 r. został uhonorowany statuetką „Niedźwiedzia” za Zasługi dla Gminy Rawicz, jako wyraz uznania dla wieloletniej i aktywnej działalności na rzecz Miasta i Gminy. Występował na niemal wszystkich imprezach organizowanych na terenie gminy Rawicz.
Mieczysław Lipny (04.11.1946 r. - 09.09.2013 r.) - znakomity akordeonista, wraz z Bolesławem Kupczykiem tworzyli kapelę skrzypce - akordeon.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.