Reklama

Maturzyści i ósmoklasiści będą zdawać egzaminy inaczej. Rewolucja w wymaganiach?

Opublikowano:
Autor:

Maturzyści i ósmoklasiści będą zdawać egzaminy inaczej. Rewolucja w wymaganiach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Niecodzienny „prezent pod choinkę” otrzymali od resortu edukacji ósmoklasiści i maturzyści. Jaki?

Zmienią się wymagania obowiązujące na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r. Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Umożliwiono zmianę deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Przede wszystkim te kwestie zawiera rozporządzenie podpisane dziś przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

- W 2021 r. egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone w wyjątkowy sposób - na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - czytamy w informacjach przekazanych dzisiaj przez MEN.

O zmianach dotyczących egzaminów ósmoklasisty i maturalnego mówi nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
16 grudnia podpisał ją minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. MEN informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Bez obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego

Matura, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzana tylko w części pisemnej. W odpowiedzi na szereg próśb przesłanych do resortu, minister edukacji Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Tak, jak w 2020 r., będą mogli przystąpić do niej absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Konsultacje w spr. projektu wymagań egzaminacyjnych

Przygotowane przez zespoły ekspertów wymagania egzaminacyjne przekazano do publicznych konsultacji. Każdy zainteresowany mógł przesłać swoje opinie do MEN. Przygotowano ich prawie 2,5 tys. (2 487). To opinie zarówno od nauczycieli, uczniów, nauczycieli akademickich, jednostek naukowych, jak i stowarzyszeń.

Po ich analizie zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych.
I tak np. w przypadku egzaminu ósmoklasisty:

- z języka polskiego - z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych).
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

W przypadku egzaminu maturalnego:

- z matematyki na poziomie podstawowym - ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
- z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Arkusze egzaminacyjne

Do 31 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Ale już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r.

Inne zmiany na egzaminach

Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mogą przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebują wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Wprowadzono możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Dodatkowo w rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych. Określono również zasady przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przez osoby kształcące się w szkołach wchodzących w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

źródło strona internetowa MEN

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 r. - TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE