Reklama

Jarocin Festiwal 2018. Pablopavo, Bisz & B.O.K i Hańba!

Opublikowano:
Autor:

Jarocin Festiwal 2018. Pablopavo, Bisz & B.O.K i Hańba!   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin Festiwal 2018. Festiwal Jarocin. Festiwal w Jarocinie. Zagrają na festiwalu w Jarocinie

Organizator Jarocin Festiwal ogłasza kolejne gwiazdy lipcowego wydarzenia - Pablopavo, Bisz & B.O.K i Hańba!

 

Jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów polskiej sceny niezależnej, autor nietuzinkowych tekstów i muzyki, którą trudno zaszufladkować - Pablopavo dołączył do headlinerów tegorocznego Jarocin Festiwal – czytamy w informacji rozesłanej do mediów.

Po raz pierwszy w Jarocinie zagra też hip-hopowa grupa Bisz&B.O.K. Bydgoski zespół, którego filarami są poeta i raper Bisz, producent Oer oraz wokalista i instrumentalista Kay.

Pomysłodawcy zaproszenia Pawła Sołtysa podkreślają, że to artysta eksperymentujący, grający muzykę alternatywną i nieprzeciętną. Występował w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współpracował także m. in. z Hemp Gru, O.S.T.R., Sidneyem Polakiem, Sedativą, Dreadsquadem, Magierą, James Ashen, Habakuk, Junior Stress i Maleo Reggae Rockers.

Pablopavo zdobył popularność grając reggae i dancehall z zespołem Vavamuffin, z którym wspierał także kampanię Stowarzyszenia Nigdy Więcej Muzyka Przeciwko Rasizmowi. W 2009 r. wydał pierwszą płytę Telehon z zespołem Ludziki. Za ten album został też po raz pierwszy nominowany do Paszportu Polityki. W 2011 roku ukazuje się drugi album Pablopavo i Ludzików - 10 piosenek. W tym samym roku pojawił się też album Głodne kawałki nagrany w duecie z producentem Praczasem.

W styczniu 2014 roku miała miejsce premiera trzeciej płyty Pablopavo - Polor. W drugiej połowie tego samego roku artysta wydał album solowy - zdecydowanie bardziej surowy w brzmieniu i mocno akustyczny. Płyta Tylko - podobnie jak Polor - spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem recenzentów oraz słuchaczy radiowych. Uwieńczeniem wyjątkowo intensywnego twórczo roku 2014, było przyznanie Pablopavo Paszportu Polityki w kategorii "Muzyka Popularna” za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta.

Po albumie Tylko w 2015 roku przyszła kolej na pierwszą oficjalną płytę kolektywu Zjednoczenie Soundsystem i płytę Wir sygnowaną jako trio Pablopavo/Iwanek/Praczas. A marzec 2017 roku przyniósł czwarty album pod szyldem Pablopavo i Ludziki. Anonsowana jako materiał popowy, ale umiarkowanie młodzieżowy świetna płyta Ladinola szybko zyskała przydomek najbardziej przebojowej w ich dyskografii.

BISZ & B.O.K po raz pierwszy w Jarocinie

Bydgoski zespół, którego filarami są poeta i raper Bisz, producent Oer oraz wokalista i instrumentalista Kay słynie ze sprawnego łączenia hip-hopu z nieoczywistymi motywami - muzyką bitową, ciężkimi gitarowymi brzmieniami, klasycznymi skrzypcowymi motywami i jazzowymi improwizacjami. Ośmioosobowa formacja wystąpi podczas tegorocznego Jarocin Festiwal.

Bisz - raper, poeta, kulturoznawca oraz autor słuchowisk radiowych. Od początku swojej twórczości doceniany za przemyślane teksty, dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków. Zdobywca złotej płyty za album „Wilk chodnikowy”, artysta roku 2012 magazynu Aktivist. Płyta „Labirynt Babel”, która została nagrana razem z macierzystym zespołem B.O.K zadebiutowała na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLIS oraz doczekała się wielu bardzo pozytywnych recenzji. Jego ostatnia płyta "Wilczy Humor" nagrana z Liderem zespołu Pustki, Radkiem Łukasiewiczem została nominowana do tegorocznej nagrody muzycznej Fryderyki.

B.O.K to ośmioosobowa grupa muzyków, indywidualności, artystów, instrumentalistów, poruszających się w szeroko rozumianych ramach muzyki hip-hop. To możliwie najkrótsza charakterystyka zespołu, którego jednak nie da się tak łatwo zaszufladkować lub przypisać do konkretnego nurtu muzycznego. Dziś B.O.K to jedyna grupa na polskiej scenie hiphopowej, która na stałe pracuje i koncertuje w tak szerokim instrumentalnym składzie.

Na Jarocin Festiwal 2018 zagra też grupa Hańba!. Muzycy sami siebie określają Zbuntowaną Orkiestrą Podwórkową.

Do akompaniamentu akordeonu, bębna, klarnetu i grzebienia śpiewają teksty przedwojennych poetów i podwórkowych artystów udowadniając, że folk ma z punk rockiem więcej wspólnego, niż nam się wydaje – zapowiada organizator.

Po świetnie przyjętym debiucie i niemal nieustającej trasie koncertowej Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba powróciła z kolejnym albumem „Będą bić!” (Antena Krzyku/Karoryfer Lecolds). Zespół odwołując się do czasów sanacji wziął na tapetę kondycję polskiej polityki i konfliktów społecznych, krytykując nacjonalizm i ksenofobię.

W styczniu 2018 roku Hańba! została uhonorowana Paszportem Polityki za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (2014).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE