Reklama

Jan Paweł II w Kaliszu…

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Jan Paweł II w Kaliszu… - Zdjęcie główne

Jan Paweł II w Kaliszu | foto Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 4 czerwca 1997 roku był wyjątkowym dniem w historii pięcioletniej wówczas diecezji kaliskiej.

Do miasta św. Józefa przybył Jan Paweł II. Na lotnisku w pobliżu kaliskiego seminarium gościa witał Eugeniusz Małecki – ówczesny wojewoda kaliski, później wicestarosta pleszewski, a obecnie prezes Spółki Sport Pleszew. 

O tym, że Kalisz znajdzie się na trasie V pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, wiadomo było już jesienią 1996 roku. Wtedy też ruszyły przygotowania.

- Problemów nie brakowało – choćby dlatego, że w Kaliszu papież miał spotkać się z wiernymi w samym centrum miasta – przypomina Eugeniusz Małecki.

Logistycznie było to ogromne przedsięwzięcie. W spotkaniu z papieżem uczestniczyło około 200.000 osób, gdy w tym czasie miasto liczyło ok. 100.000 mieszkańców.

– Wszystkim trzeba było zapewnić bezpieczeństwo – podkreśla Eugeniusz Małecki.

Do działań włączyły się także władze wojewódzkie i miejskie. Przeprowadzono remonty domów, ulic i chodników. Zadbano o dekoracje, telebimy i parkingi.  

Jan Paweł II w Kaliszu. Powitanie

Na drodze z lądowiska do centrum miasta papieża witały tłumy.

- Aby oddzielić plac celebry od sektorów, które zajmowali wierni oraz zabezpieczyć trasę przejazdu , trzeba było ustawić ponad 5 km płotków. Przesyłano je z miasta do miasta na trasie pielgrzymki papieskiej. Drewno na barierki do sektorów ofiarowało Nadleśnictwo Kalisz. Przywieziono do miasta dziesiątki toytoyów – wspomina Eugeniusz Małecki.

                                       

                                         Eugeniusz Małecki wita Jana Pawła II w Kaliszu. fot. Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Zanim rozpoczęła się msza święta przy ołtarzu wybudowanym w sąsiedztwie Domu Towarowego „Jantar”, papież udał się do Bazyliki św. Józefa. Świątynia przed tym wydarzeniem była niedostępna dla ludzi, dlatego też nie wszyscy wiedzą, że w jednej z naw „wybudowano” na ten czas specjalny pokój dla Wojtyły.

– Była tam też umywalka, toaleta. To było miejsce, w którym papież mógł odpocząć chwilę przed i po mszy świętej – tłumaczy Eugeniusz Małecki. 

Jan Paweł II w Kaliszu. Msza

W trakcie mszy Jan Paweł II zaakcentował kwestie dotyczące rodziny, obrony życia oraz zagrożeń stojących przed ludzkością, które określił mianem „cywilizacji śmierci”. To z Kalisza „poszło w świat” papieskie nauczanie, że:

„Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka”

i pamiętne słowa, że:

„Naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości”.

Uroczystość uświetniło ośmiuset chórzystów, a wśród nich m.in. chór pleszewskiego liceum.

– Wszystkie dary, które były składane w czasie mszy, wcześniej były sprawdzane przez pirotechników. Na wieży bazyliki siedział snajper i przez cały czas obserwował plac. Cała okolica już 24 godziny wcześniej była sprawdzana przez BOR – opowiada Eugeniusz Małecki.

Po nabożeństwie papież poświęcił kilka przedmiotów kultu do lokalnych kościołów. Jednym z nich była figura Matki Bożej Fatimskiej, która obecnie znajduje się w kościele parafialnym w Gołuchowie. 

                                                          fot. Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

 

Seminarium 

Ostatnim punktem papieskiej wizyty w Kaliszu było budujące się seminarium duchowne przy Złotej. Tam zaplanowano m.in. obiad, w którym uczestniczyło 60 osób. Wśród posługujących były również pleszewskie siostry służebniczki. Papieża witał ks. prałat Henryk Szymiec – budowniczy seminarium, obecny proboszcz pleszewskiej parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Byli również bracia kurkowi na czele z Janem Klauzą, na których prośbę, papież posadził przed wejściem do budynku dwa pamiątkowe dęby piramidalne. 

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy