To pierwszy etap badań, których celem jest odnalezienie nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1942 - głównie więźniów Fortu VII. Był to pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na okupowanych terenach Polski. Dziś w jego miejscu znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Jak podkreśla IPN, w 1944 r. - w ramach Akcji 1005 - Niemcy rozkopali groby i spalili ciała. Jednak - jak wskazali świadkowie - nie zniszczono wszystkich mogił.
Po zakończeniu wojny częściowo przeprowadzono prace poszukiwawcze. W ich wyniku oznaczono i upamiętniono 9 mogił tworząc: Kwaterę Duchownych, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich oraz Kwaterę Siedmiu Grobów - informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Wciąż nie odnaleziono co najmniej dziewięciu grobów. 2 października rozpoczęto pierwszy etap prac poszukiwawczych. Do przebadania wytypowano m.in. obszar w okolicy Kwatery Siedmiu Grobów o powierzchni około 35 arów. Wykopaliska mają potrwać do 13 października.
Szacuje się, że w lasach Palędzko-Zakrzewskich hitlerowcy zamordowali co najmniej 4.500 Polaków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.