Czym jest godzina W?
Jak możemy przeczytać w wielu źródłach historycznych, dowódcy Komendy Głównej Armii Krajowej ustalili na spotkaniu 31 lipca 1944, że dzień później o godzinie 17 rozpocznie się akcja „Burza” znana dzisiaj jako Powstanie Warszawskie. Niestety z powodu błędnej komunikacji nie udało się zsynchronizować równego rozpoczęcia akcji, przez co pierwsze strzały w Warszawie 1 sierpnia padły kilka godzin wcześniej.
Co ciekawe pierwotnie akcja „Burza” nie miała w ogóle obejmować naszej stolicy a jedynie wschodnie tereny dawnej II Rzeczypospolitej. Ostatecznie Powstanie Warszawskie trwało dwa miesiące i jeden dzień i zakończyło się kapitulacją Polaków 2 października 1944 roku. W działaniach zginęło około 220 tysięcy osób, w tym około dwustu tysięcy cywilów. Rannych było około 15 tysięcy.
Godzina W. Upamiętnienie
Co roku pierwszego sierpnia o godzinie 17 na ulicach większości miast Polski rozlegają się dźwięki syren. W tym momencie środki komunikacji, auta czy zwykli przechodnie zatrzymują się i w ten sposób oddają hołd wszystkim ofiarom, jak i tym, którzy wciąż żyją i walczyli w Powstaniu Warszawskim. W Warszawie dodatkowo odbywają się uroczystości rocznicowe. Rozpoczynają się one o godzinie 17 pod pomnikiem Gloria Victis na wojskowej części cmentarza na Powązkach.
Od 2010 roku 1 sierpnia jest ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.
A wy uważacie, że Powstanie Warszawskie było potrzebne? Obchodzicie co roku godzinę W? Dajcie znać w komentarzu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.