Reklama

Szukasz pracy? Zobacz jak pozytywnie zaskoczyć pracodawcę"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Szukasz pracy? Zobacz jak pozytywnie zaskoczyć pracodawcę" - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Poszukiwania pracy, które mają przynieść oczekiwany efekt, powinny zostać odpowiednio przez Ciebie zaplanowane. W celu znalezienia pracy nie wystarczy po prostu odpowiedzieć na ofertę potencjalnego pracodawcy, ale odpowiednio się w tej odpowiedzi (zarówno w formie CV, jak i osobistej rozmowy) zaprezentować. Sprawdź skuteczne metody poszukiwania pracy.

Poszukiwanie pracy — od tego zacząć?

Poszukujesz informacji o wolnych stanowiskach pracy, sprawdzasz ogłoszenia o pracę w Poznaniu na GoWork, znajdujesz interesujące cię oferty i co dalej? Najczęściej potencjalny pracownik wysyła przygotowane wcześniej CV i list motywacyjny, jeśli jest o jego przedstawienie również proszony. Zarówno urzędy pracy, jak i przedsiębiorcy publikujący ogłoszenia z reguły w mniej lub bardziej precyzyjny sposób formułują oczekiwania w stosunku do kandydata. Warto zadbać o to, aby twoje ogłoszenie wyraźnie pokazywało, że odpowiadasz na to ogłoszenie i spełniasz wymagania przed tobą stawiane. O ile o przygotowaniu niepowtarzalnego listu motywacyjnego mówi się wiele, mniej uwagi poświęca się życiorysowi. Ten natomiast również nie powinien być uniwersalny. Każda oferta jest niepowtarzalna, warto więc zastanowić się, czy pierwotna wersja CV, którą zawsze warto mieć pod ręką, dopasowana jest do konkretnej oferty. Być może warto coś wyeksponować bardziej — na przykład konkretne doświadczenie zawodowe albo jakieś dodatkowe kompetencje będą miały dla rekrutera większe znaczenie niż w przypadku innej oferty. Najczęściej CV wysyłamy wszędzie to samo, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo może zginąć w tym ogólnym schemacie to, co akurat dla tego konkretnego pracodawcy jest ważne. Warto nieco więcej dowiedzieć się o firmie, do której aplikujesz, o specyfice jej działania. Czasami wystarczy uważnie wczytać się w ofertę pracodawcy — znajdziesz w niej niejednokrotnie wskazówki, co w twoim życiorysie może dla rekrutujących cię osób mieć znaczenie. Pamiętaj, że na sporą część ofert odpowiada naprawdę wiele osób, a to właśnie ocena CV jest pierwszym etapem wyłaniania grupy potencjalnych kandydatów. Aktywne poszukiwanie pracy powinno również objąć takie przygotowanie CV, które na pierwszy rzut oka podpowie, że to właśnie ty jesteś jednym z najlepszych kandydatów. 

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Na współczesnym rynku pracy znaczenie ma twoja świadomość własnej wartości. To pierwsza rzecz, o której trzeba pomyśleć, przygotowując się do rozmowy z rekruterem lub przedstawicielem potencjalnego pracodawcy. Dla osób poszukujących pracy jest to absolutnie kluczowe: 

  • przygotuj sobie osobną listę dotyczącą doświadczenia zawodowego i zaznacz te informacje, które mogą cię uczyć atrakcyjnym w oczach pracodawcy; stwórz krótką historię swojego doświadczenia, wskaż kluczowe punkty, podkreśl skoki rozwojowe, naucz się wskazywać momenty szczególnie dla ciebie ważne z ich uzasadnieniem,
  • analogicznie postępuj przy liście kompetencji i umiejętności, zastanów się, co przy tej konkretnej rozmowie może mieć znaczenie, przygotuj sobie krótkie rozwinięcie tych najważniejszych (jest to szczególnie ważne dla osób, które stresują się takimi spotkaniami, wcześniej opracowana autoprezentacja ułatwi ci odnalezienie się w tej niecodziennej sytuacji), 
  • nie zapominaj o kompetencjach miękkich, typie osobowości — tutaj również warto ustalić, co może być twoim atutem. 
Skompletuj dokumenty, wszystko, co jest ci potrzebne, powinno być pod ręką. Pamiętaj także o sprawdzeniu kultury organizacyjnej firmy — oficjalny strój teoretycznie oczekiwany jest zawsze, ale jeśli rekrutujesz się do firmy programowo wręcz zrywającej z tradycyjnym sposobem postrzegania miejsca pracy, zbyt poważny strój może się okazać błędem. 

Poszukiwania pracy: czym, zyskasz w oczach pracodawcy

Poszukiwania pracy przynoszą skutek, kiedy potrafisz pracodawcy udowodnić, że wniesiesz realną wartość do jego organizacji. Jak to zrobić? Rozmowa kwalifikacyjna jest do tego doskonałą okazją. Musisz oczywiście dobrze zaprezentować siebie, ale w kontekście organizacji. W zależności od stanowiska, o której się ubiegasz, możesz:

  • wskazać realne zadania, których będziesz się w stanie podejmować, 
  • podkreślić dodatkową wartość, jaką będzie stanowić twoja aktywność, 
  • w trakcie rozmowy powiedzieć o zmianach, które chciałbyś zaproponować, 
  • wskazać kluczowe problemy firmy (jeśli o nich wiesz) i zaproponować sposób ich rozwiązania, 
  • wskazać obszary, nad którymi warto pracować i przedstawić na to swój pomysł. 
Wszyscy lubimy słuchać o sobie, pracodawcy uwielbiają słuchać zaś o własnej firmie. Poprowadzenie autoprezentacji, a właściwie całej rozmowy, z perspektywy firmy, jej potrzeb, możliwości rozwoju, rozwiązania problemów, to sposób na skuteczne przykucie uwagi odbiorcy. Mówisz o sobie, ale w kontekście firmy, co od razu czyni cię kimś, o kim realnie się myśli jako potencjalnym kandydacie. To ogromny sukces podczas rozmowy. Jeśli twoje pomysły, wizje, sposób widzenia siebie w firmie zyska uznanie w oczach rozmówcy, sukces stanie się znacznie bliższy. Co ważne, dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po miesiącu czy dwóch wizja twoja i twojego pracodawcy okażą się kompletnie niewspółbieżne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE