Poszukiwanie pracy — od tego zacząć?
Poszukujesz informacji o wolnych stanowiskach pracy, sprawdzasz ogłoszenia o pracę w Poznaniu na GoWork, znajdujesz interesujące cię oferty i co dalej? Najczęściej potencjalny pracownik wysyła przygotowane wcześniej CV i list motywacyjny, jeśli jest o jego przedstawienie również proszony. Zarówno urzędy pracy, jak i przedsiębiorcy publikujący ogłoszenia z reguły w mniej lub bardziej precyzyjny sposób formułują oczekiwania w stosunku do kandydata. Warto zadbać o to, aby twoje ogłoszenie wyraźnie pokazywało, że odpowiadasz na to ogłoszenie i spełniasz wymagania przed tobą stawiane. O ile o przygotowaniu niepowtarzalnego listu motywacyjnego mówi się wiele, mniej uwagi poświęca się życiorysowi. Ten natomiast również nie powinien być uniwersalny. Każda oferta jest niepowtarzalna, warto więc zastanowić się, czy pierwotna wersja CV, którą zawsze warto mieć pod ręką, dopasowana jest do konkretnej oferty. Być może warto coś wyeksponować bardziej — na przykład konkretne doświadczenie zawodowe albo jakieś dodatkowe kompetencje będą miały dla rekrutera większe znaczenie niż w przypadku innej oferty. Najczęściej CV wysyłamy wszędzie to samo, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo może zginąć w tym ogólnym schemacie to, co akurat dla tego konkretnego pracodawcy jest ważne. Warto nieco więcej dowiedzieć się o firmie, do której aplikujesz, o specyfice jej działania. Czasami wystarczy uważnie wczytać się w ofertę pracodawcy — znajdziesz w niej niejednokrotnie wskazówki, co w twoim życiorysie może dla rekrutujących cię osób mieć znaczenie. Pamiętaj, że na sporą część ofert odpowiada naprawdę wiele osób, a to właśnie ocena CV jest pierwszym etapem wyłaniania grupy potencjalnych kandydatów. Aktywne poszukiwanie pracy powinno również objąć takie przygotowanie CV, które na pierwszy rzut oka podpowie, że to właśnie ty jesteś jednym z najlepszych kandydatów.
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?
Na współczesnym rynku pracy znaczenie ma twoja świadomość własnej wartości. To pierwsza rzecz, o której trzeba pomyśleć, przygotowując się do rozmowy z rekruterem lub przedstawicielem potencjalnego pracodawcy. Dla osób poszukujących pracy jest to absolutnie kluczowe:
- przygotuj sobie osobną listę dotyczącą doświadczenia zawodowego i zaznacz te informacje, które mogą cię uczyć atrakcyjnym w oczach pracodawcy; stwórz krótką historię swojego doświadczenia, wskaż kluczowe punkty, podkreśl skoki rozwojowe, naucz się wskazywać momenty szczególnie dla ciebie ważne z ich uzasadnieniem,
- analogicznie postępuj przy liście kompetencji i umiejętności, zastanów się, co przy tej konkretnej rozmowie może mieć znaczenie, przygotuj sobie krótkie rozwinięcie tych najważniejszych (jest to szczególnie ważne dla osób, które stresują się takimi spotkaniami, wcześniej opracowana autoprezentacja ułatwi ci odnalezienie się w tej niecodziennej sytuacji),
- nie zapominaj o kompetencjach miękkich, typie osobowości — tutaj również warto ustalić, co może być twoim atutem.
Poszukiwania pracy: czym, zyskasz w oczach pracodawcy
Poszukiwania pracy przynoszą skutek, kiedy potrafisz pracodawcy udowodnić, że wniesiesz realną wartość do jego organizacji. Jak to zrobić? Rozmowa kwalifikacyjna jest do tego doskonałą okazją. Musisz oczywiście dobrze zaprezentować siebie, ale w kontekście organizacji. W zależności od stanowiska, o której się ubiegasz, możesz:
- wskazać realne zadania, których będziesz się w stanie podejmować,
- podkreślić dodatkową wartość, jaką będzie stanowić twoja aktywność,
- w trakcie rozmowy powiedzieć o zmianach, które chciałbyś zaproponować,
- wskazać kluczowe problemy firmy (jeśli o nich wiesz) i zaproponować sposób ich rozwiązania,
- wskazać obszary, nad którymi warto pracować i przedstawić na to swój pomysł.