Co z polisą OC po sprzedaży auta?
Dla większości osób oczywiste jest, że przy sprzedaży auta nabywca powinien otrzymać od dotychczasowego właściciela komplet dokumentów. Zalicza się do nich m.in. dowód rejestracyjny i umowa ubezpieczenia. Sprzedaż samochodu a oc to kwestia, którą dokładnie regulują przepisy. Zgodnie z zawartymi w nich zapisami podczas przekazywania prawa do własności pojazdu mechanicznego, były posiadacz musi oddać nabywcy obowiązkową polisę OC. Ponadto w ciągu 14 dni dotychczasowy właściciel musi poinformować o przeprowadzonej transakcji firmę ubezpieczeniową.
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży zobowiązania związane z polisą przechodzą na kupującego. Oznacza to, że mimo zawarcia umowy na Twoje nazwisko, za ewentualne szkody odpowiada już nowy właściciel samochodu.
Czy kupujący musi zachować Twoją polisę?
Po sprzedaży samochodu nowy właściciel może korzystać z Twojej polisy do końca obowiązywania umowy lub zrezygnować z niej i zdecydować się na ofertę innej firmy. Jeśli nabywca zdecyduje się na wariant numer jeden, nie masz możliwości odzyskania pieniędzy, które przeznaczyłeś na opłacenie składki. W sytuacji, gdy ubezpieczenie opłaciłeś niedawno, np. miesiąc przed dokonaniem transakcji, warto koszt OC wkalkulować w cenę sprzedaży pojazdu.
Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na wypowiedzenie Twojej umowy, masz szansę odzyskać część pieniędzy. Wtedy firma ubezpieczeniowa zwróci Ci składkę OC, pomniejszoną o okres, w jakim auto było objęte ochroną.
Kto zapłaci raty za polisę OC po sprzedaży samochodu?
Niektórzy, wykupując OC decydują się na płatność ratalną. Takie rozwiązanie jest korzystne w wielu sytuacjach, np. gdy uzyskiwane dochody nie pozwalają na opłacenie całości składki w jednej transakcji lub ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy w połączeniu z kosztem rejestracji i transportu z innego kraju jest zbyt kosztowne.
Po sprzedaży auta, którego OC nie zostało jeszcze w pełni opłacone, wszelkie zobowiązania finansowe przechodzą na nowego właściciela. W praktyce oznacza to, że to nabywca odpowiada za uiszczenie pozostałych rat za polisę. Właśnie m.in. z tego powodu, powinieneś jak najszybciej po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży poinformować ubezpieczyciela o zrealizowanej transakcji. Dzięki temu towarzystwo wie, do kogo ma kierować ewentualne roszczenia o zwrot należności za nieopłaconą składkę. Jeśli o tym zapomnisz, firma będzie domagać się od Ciebie spłaty pozostałych rat, co będzie wiązało się z niepotrzebnymi wydatkami. Co prawda istnieje szansa na wyjaśnienie takiej sytuacji, jednak by oszczędzić sobie nerwów, lepiej od razu po sprzedaży auta skontaktować się z ubezpieczycielem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.